News / 12 Mars 2023, 12:32

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot kurrë një çmim Oscar

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

Ka shumë aktorë të mëdhenj që nuk kanë fituar kurrë një Oscar , pavarësisht talentit dhe përkushtimit të tyre të jashtëzakonshëm për zanatin e tyre.

Ka shumë arsye pse ata nuk janë kthyer më në shtëpi me statujën e lakmuar. Fitimi i një çmimi është një kombinim i talentit, kohës, fatit dhe shumë faktorëve të tjerë. 

Por fakti që një aktor nuk ka fituar një Oskar nuk e zbeh talentin e tij apo ndikimin e tij në industrinë e filmit.Lista e mëposhtme përfshin gjashtë prej tyre.

Glenn Close

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

Glenn Close është një nga aktoret më të respektuara të brezit të saj. Me një karrierë prej katër dekadash, ajo është nominuar për Oscar tetë herë, duke e bërë atë një nga aktoret më të nominuara në histori pa asnjë fitore. Pavarësisht talentit të saj të jashtëzakonshëm dhe vlerësimit të kritikëve, Close ende nuk e ka fituar Oscarin e lakmuar.

Para së gjithash, është e rëndësishme të kuptohet se çmimet e Akademisë janë subjektive dhe fitimi i një çmimi nuk është gjithmonë tregues i talentit ose aftësisë së një aktori. Është plotësisht e mundur që Close nuk ka pasur kombinimin e duhur të fatit dhe kohës për të fituar një Oscar deri më tani.

Thënë kështu, ka disa faktorë që mund të kenë kontribuar në mungesën e një çmimi nga Close. Një nga më të rëndësishmit janë llojet e roleve që ajo ka luajtur gjatë gjithë karrierës së saj. Close njihet për performancat e saj intensive, të drejtuara nga personazhet, shpesh në role kërkuese dhe emocionalisht komplekse. Ndërsa këto role kanë fituar vlerësimin e saj nga kritika, ato mund të mos jenë llojet e roleve që zakonisht fitojnë Oscar.

Për shembull, shumë nga nominimet e Close për Oscar kanë ardhur nga filma në të cilët ajo luajti personazhe që nuk ishin domosdoshmërisht të pëlqyeshëm ose të lehtë për t'u rrënjosur. Në vitin 1988, Close u nominua për rolin e saj në filmin Dangerous Liaisons", në të cilën ajo luajti një aristokrate manipuluese dhe të pamëshirshme. Në vitin 2011, ajo u nominua për filmin " Albert Nobbs ", në të cilin luajti një grua që maskohej si burrë për të mbijetuar në Irlandën e shekullit të 19-të. Ndërsa këto shfaqje u vlerësuan nga kritikët, ato mund të kenë qenë shumë sfiduese apo edhe të pakëndshme për disa votues të Oskarit.

Një faktor tjetër që mund të ketë funksionuar kundër Close është fakti se ajo nuk është lidhur kurrë me një zhanër apo lloj filmi të caktuar. Ndryshe nga disa aktorë që njihen për punën e tyre në role specifike, Close ka marrë një larmi rolesh gjatë gjithë karrierës së saj, nga drama në komedi e deri te fantashkencë. Ndërsa kjo shkathtësi është padyshim një plus, mund ta ketë bërë të vështirë për të që të dallohet në një kategori të caktuar ose të krijojë një reputacion të fortë mes votuesve të Oskarit.

Vlen gjithashtu të përmendet se Close u përball me një konkurrencë të ashpër në shumë prej viteve që ajo u nominua. Për shembull, në vitin 1988, vit kur ajo u nominua për "Dangerous Liaisons", ajo ishte kundër Jodie Foster, e cila fitoi për "The Accused". Në vitin 2019, aktorja pritej të fitonte për performancën e saj në "The Wife", por humbi nga Olivia Colman për rolin e saj në "The Favourite". Në këto raste, Close sigurisht e meritonte Oscarin, por ajo u përball me konkurrencën e aktoreve të tjera që dhanë edhe interpretime të shkëlqyera.

Së fundi, është e mundur që mungesa e një Oscar nga Close është vetëm një çështje e fatit të keq ose e kohës. Me kaq shumë nominime, është e qartë se ajo është shumë e respektuar nga bashkëmoshatarët e saj në industri. Megjithatë, çmimet Oscar janë një bishë e paqëndrueshme, dhe madje edhe aktorët më të talentuar mund të bëjnë të gjithë karrierën e tyre pa fituar një të tillë.

Amy Adams

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

Amy Adams është padyshim një nga aktoret më të talentuara dhe më të gjithanshme të kohës së saj. Ajo ka marrë çmime dhe nominime të shumta për punën e saj në film dhe televizion, duke përfshirë gjashtë nominime për çmime Oscar. Megjithatë, pavarësisht se është një nga aktoret më të njohura të brezit të saj, ajo nuk ka fituar kurrë një Oscar. Pra, pse ajo është shpërfillur nga Akademia kaq shumë herë?

Një arsye mund të jetë konkurrenca e madhe me të cilën është përballur ndër vite. Adams është nominuar në disa kategori që tradicionalisht janë të mbushura me pretendentë të fortë. Për shembull, nominimi i saj i parë për aktoren më të mirë dytësore ishte në vitin 2006 për rolin e saj në Junebug, i cili ishte edhe roli i saj i parë. Megjithatë, ajo ishte në konkurencë me  Rachel Weisz për "The Constant Gardener". Një vit më pas, Adams u nominua në të njëjtën kategori për "Dyshim", por ishte në konkurencë me Penelope Cruz për "Vicky Cristina Barcelona".

Addams vazhdoi të jepte shfaqje të vlerësuara nga kritikët në një gamë të gjerë zhanresh, duke përfshirë komedi romantike, drama dhe fantashkencë. Ajo mori nominime për punën e saj në 'The Fighter', 'The Master', 'American Hustle', 'The Big Short', 'Vice' dhe 'Arrival'. Megjithatë, ajo ende nuk ka fituar një Oscar.

Nga ana tjetër, është e njohur tendenca e Akademisë për të favorizuar disa lloje interpretimesh. Ndërsa Addams është lavdëruar për portretizimin e saj të nuancuar  të personazheve komplekse, Akademia shpesh shpërblen shfaqjet më të dukshme që janë më të dukshme emocionalisht dhe fizikisht. Kjo është e dukshme në faktin se shumë prej aktoreve që kanë fituar çmimet Oscar në vitet e fundit e kanë bërë këtë për role që përfshijnë transformime ekstreme fizike ose shpërthime të forta emocionale.

Pavarësisht mungesës së një Oskari, Adams vazhdoi të ndërtonte një karrierë të suksesshme dhe të larmishme në film dhe televizion. Ajo ka dëshmuar herë pas here se është një aktore e gjithanshme dhe e talentuar dhe interpretimet e saj kanë fituar respektin dhe admirimin e publikut dhe kritikës. Kontributi i saj në industrinë e filmit nuk ka kaluar pa u vënë re siç dëshmohet nga nominimet dhe çmimet e shumta nga organizata të tjera prestigjioze si Golden Globes, BAFTA dhe SAG Awards. Në fund të fundit, 48-vjeçarja ka ende shumë kohë përpara për të fituar jo një, por më shumë Oscar para se të përfundojë karrierën e saj.

Peter O'Toole

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

O'Toole ishte një aktor ikonë, i njohur për performancat e tij karizmatike në skenë dhe ekran. Ai u nominua për tetë çmime Oscar gjatë karrierës së tij, por kurrë nuk fitoi statujën e lakmuar të artë. Pavarësisht se është një nga aktorët më të respektuar të brezit të tij, pyetja mbetet: pse Peter O'Toole nuk fitoi kurrë një Oskar? I lindur në Irlandë në vitin 1932, O'Toole bëri debutimin e tij në aktrim në vitet 1950 dhe shpejt u bë i famshëm me rolin e tij kryesor në dramën epike historike Lawrence of Arabia (1962).

Mishërimi i T.E. Lawrence i dha atij nominimin e tij të parë për Oscar dhe e vendosi atë si një aktor kryesor në Hollywood. Gjatë viteve, Peter O'Toole dha një sërë interpretimesh të dukshme në filma si "Becket" (1964), "Luani në dimër" (1968) dhe "Mirupafshim, z. Chips' (1969).

Ai gjithashtu vazhdoi të aktrojë në teatër dhe televizion, duke fituar vlerësime kritike dhe çmime për punën e tij në të dyja. Megjithë talentin dhe suksesin e tij, thatësira e O'Toole... Oscar vazhdoi, me atë që u nominua shtatë herë të tjera gjatë viteve, por nuk fitoi kurrë. Në fakt, ai ishte një nga aktorët e paktë në historinë e institucionit që mori kaq shumë nominime pa fituar. Pra, cila ishte arsyeja e mungesës së suksesit të tij në Academy Awards?

 Ai njihej si një person që shmangte vëmendjen dhe nuk e shijonte politikën e sezonit të çmimeve. Ndryshe nga disa nga kolegët e tij që bënë fushatë aktive për Oscar, duke marrë pjesë në ngjarje dhe duke folur për shtypin, Peter O'Toole preferoi ta linte punën e tij të fliste vetë.

Të tjerë theksojnë faktin se ai po konkurronte në një epokë të ashpër konkurruese të Hollivudit, me shumë aktorë të tjerë legjendar që konkurronin për të njëjtat role dhe çmime. Gjatë viteve 1960 dhe 1970, çmimet e Akademisë u dominuan nga Marlon Brando, Paul Newman dhe Jack Nicholson, të cilët fituan disa Oscar gjatë karrierës së tyre.

Një faktor tjetër mund të ketë qenë llojet e roleve për të cilat ishte i njohur Peter O'Toole. Ai shpesh luante personazhe që kapërcenin kufijtë e jetës në drama epike historike, të cilat mund të mos kenë qenë aq tërheqëse për votuesit e Akademisë. Vetë Peter O'Toole dikur bëri shaka se kishte fatin e keq se kishte lindur në periudhën e gabuar kohore për karrierën e tij të aktrimit.

Pavarësisht se nuk ka fituar kurrë një Oscar, kontributi i Peter O'Toole në botën e aktrimit është i pamohueshëm, duke sjellë në jetë personazhe të paharrueshëm në skenë dhe ekran. Në vitin 2003, Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit e njohu arritjen e tij gjatë gjithë jetës me një çmim nderi Oscar, një nderim i duhur për një legjendë filmi.

Richard Burton

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot
Richard Burton ishte një nga aktorët më të talentuar të kohës së tij, por ai kurrë nuk fitoi një Oscar. Ai u nominua për shtatë çmime gjatë karrierës së tij, por nuk mori kurrë statujën e artë. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, paaftësia e Burton për të siguruar një Oscar mbetet një mister edhe sot e kësaj dite.

Burton lindi më 10 nëntor 1925 në Pontrhydyfen, Uells. Ai u rrit në një familje të klasës punëtore dhe fillimisht u trajnua si minator. Megjithatë, ai përfundimisht vendosi të ndiqte aktrimin dhe mori pjesë në Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik në Londër. Ai bëri debutimin e tij profesional në skenë në vitin 1949 dhe shpejt fitoi njohje për performancat e tij të fuqishme.

Karriera filmike e Burton filloi në vitet 1950 dhe ai shpejt u vendos si një aktor i gjithanshëm dhe i talentuar. Ai mori nominimin e tij të parë për Oscar për rolin e tij në filmin e vitit 1952 My Cousin Rachel. Gjatë dekadës së ardhshme, ai mori nominime për disa filma të tjerë, duke përfshirë "The Robe", "Becket" dhe "Spy Who Came In from the Cold".

Pavarësisht nominimeve të shumta, Burton nuk fitoi kurrë një Oscar. Shumë teori janë propozuar për të shpjeguar këtë, duke përfshirë reputacionin e tij si një aktor i vështirë dhe shpesh i zemëruar. Disa kritikë kanë argumentuar gjithashtu se bashkëpunimet e Burton me gruan e tij dhe bashkë-yllin e shpeshtë Elizabeth Taylor mund të kenë dëmtuar shanset e tij për të fituar një Oscar. Jetët e tyre personale të profilit të lartë dhe skandalet e tabloideve mund të kenë shpërqendruar nga talenti dhe arritjet e Burton si aktor.

Është gjithashtu e mundur që Burton thjesht u përball me konkurrencë të ashpër nga aktorë të tjerë të talentuar gjatë kulmit të karrierës së tij. Ai u nominua shpesh përkrah aktorëve legjendar si Marlon Brando dhe Laurence Olivier.

Cary Grant

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

Cary Grant ishte një nga aktorët më ikonë të Epokës së Artë të Hollivudit. Ai ishte i njohur për sjelljen e tij të ëmbël, kohën e patëmetë komike dhe aftësinë e tij për të kaluar pa mundim nga drama në komedi. Pavarësisht se u nominua për dy Oscar, ai nuk fitoi kurrë.

I lindur në Bristol, Angli në 1904, Cary Grant (i lindur Archibald Alexander Leach) filloi karrierën e tij si artist estradës në vitet 1920. Më pas ai kaloi në filma, duke nënshkruar një kontratë me Paramount Pictures në 1932. Në filmat e tij të parë përfshinin 'Bjonde Venusi dhe "Ajo e bëri gabim", por ishte roli i tij në "E vërteta e tmerrshme" (1937) që e vendosi atë në hartë si një njeri kryesor.

Grant u bë shpejt një nga aktorët më të njohur të kohës së tij, duke luajtur në filma klasikë si "His Girl Friday", "Bringing Up Baby" dhe "The Philadelphia Story". Ai punoi me regjisorë legjendar si Alfred Hitchcock dhe Howard Hawks dhe ishte i njohur për kiminë e tij me yje të tjerë si Katharine Hepburn dhe Ingrid Bergman.

Pavarësisht suksesit të tij, Grant u nominua vetëm për dy Oscar gjatë karrierës së tij. Nominimi i parë erdhi në vitin 1942, për rolin e tij në filmin "Penny Serenade". Filmi, me regji të George Stevens, ishte një dramë emocionale për një çift që adoptoi një fëmijë. Grant luajti burrin dhe dha një shfaqje prekëse që nxori në pah gamën e tij si aktor.

Nominimi i dytë i Grant erdhi në vitin 1945, për rolin e tij në None But the Lonely Heart. Në filmin e drejtuar nga Clifford Odets, Grant luante një burrë të zhgënjyer që kthehet në lagjen e tij të klasës punëtore në Londër. Ishte një largim nga rolet e tij të zakonshme dhe shfaqi aftësitë e tij dramatike.

Pavarësisht dy nominimeve të tij, Grant nuk fitoi kurrë. Ka disa arsye pse kjo mund të ketë ndodhur. Së pari, karriera e Grant zgjati disa dekada dhe ai ishte aktiv në një kohë kur Hollywood po ndryshonte me shpejtësi. Në vitet 1940 dhe 1950, industria po kalonte një periudhë trazirash, me talente të reja dhe stile të reja duke u shfaqur. Si rezultat, Akademia mund të jetë fokusuar më shumë në shpërblimin e valës së re të aktorëve dhe regjisorëve, sesa në yjet e njohur të së shkuarës.

Së dyti, Grant u vendos më shumë si një aktor kryesor në komeditë romantike. Edhe pse ai shkëlqeu në këto role, ato mund të mos jenë konsideruar aq “serioze” për të merituar një Oskar. Akademia tenton të favorizojë aktorët që marrin role sfiduese, transformuese dhe shfaqjet e Grant në filma si "Bringing Up Baby" dhe "His Girl Friday" mund të mos i përshtaten atij modeli.

Në fund, vlen të theksohet se edhe çmimet Oscar ndoqën një politikë specifike. Ndërsa fituesit supozohet të zgjidhen sipas meritës, faktorë të tjerë si fushata, marrëdhëniet personale dhe aleancat e industrisë shpesh luajtën një rol. Është e mundur që Grant thjesht të mos kishte lidhjet apo mbështetjen e duhur brenda botës së Hollivudit për të fituar një Oscar.

Johnny Depp

6 aktorët e mëdhenj të Hollywood që nuk e fituan dot

Johnny Depp është një aktor që nuk ka nevojë për prezantim. Ai është një nga aktorët më të famshëm të Hollivudit, i njohur për aftësitë e tij të gjithanshme të aktrimit dhe qasjen unike ndaj roleve të tij. Pavarësisht talentit të tij të jashtëzakonshëm, Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar. Ky fakt ka bërë që shumë fansa dhe kritikë të kruajnë kokën, duke pyetur veten se pse një aktor i këtij kalibri nuk është njohur kurrë nga Akademia. 

Një nga arsyet kryesore pse Depp nuk ka fituar kurrë një Oscar është se ai shpesh zgjedh të marrë role që janë jashtë rrjedhës kryesore. Ndërsa rolet e tij në filma si "Pirates of the Caribbean" dhe "Edward Scissorhands" u vlerësuan nga kritikët dhe ishin të suksesshëm komercialisht, ata nuk ishin ato lloj rolesh që zakonisht fitojnë Oscar.

Në vend të kësaj, aktori priret të preferojë role të çuditshme, jokonvencionale dhe sfiduese, gjë që e bën të vështirë për të të fitojë njohjen që meriton nga Akademia. Një faktor tjetër që mund të ketë kontribuar në mungesën e fitimeve të Oskarit nga Depp është reputacioni i tij si një djalë i keq i Hollivudit. Depp ka qenë i përfshirë në një sërë polemikash të profilit të lartë gjatë viteve, nga akuzat për dhunë në familje deri te mosmarrëveshjet financiare me ish-partnerët. Ndërsa këto çështje mund të mos kenë të bëjnë fare me aftësinë e tij të aktrimit, ato mund të kenë ndikuar në mënyrën se si Akademia e sheh atë dhe punën e tij.

Së fundi, vlen të përmendet se çmimet Oscar nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht talentin e vërtetë të një aktori. Ndonëse fitimi i një Oscar është padyshim një nder i madh, nuk është masa e vetme e suksesit në Hollywood. Shumë aktorë që nuk kanë fituar kurrë një Oscar janë ende shumë të respektuar dhe lavdëruar për punën e tyre, dhe Depp nuk bën përjashtim. Ai ka marrë shumë çmime dhe vlerësime të tjera gjatë karrierës së tij, duke përfshirë një Globe të Artë për interpretimin e tij në filmin 'Sweeney Todd: The Demon Berber of Fleet Street'.

Horoskop