Keshilla bukurie 10 Tetor 2022

Rrushi është perfekt për kujdesin e lëkurës gjatë vjeshtës, ja si ta përdorni

Keshilla bukurie

Përveçse një frut i shijshëm dhe i ëmbël, rrushi është ndër përbërësit e fillimit të vjeshtës, që nuk do jetë i pranishëm vetëm në tavolina, por edhe në kujdesin e lëkurës. I pasur me antioksidantë, është përbërës i kremrave, scrub-eve, serumeve dhe trajtimeve që e bëjnë lëkurën rrezatuese dhe elastike. Një superushqim i vërtetë që bëhet  aleat i bukurisë.

Rrushi, përbërës bukurie kundër plakjes për lëkurën

Të gjitha pjesët e rrushit janë thelbësore, nga lëvozhga te kokrrat ose farat. Kapaciteti parësor i këtij fruti, të paktën në fushën e kujdesit të lëkurës, është të ndihmojë lëkurën të mos plaket.Fruti është shumë i pasur me antioksidantë të cilët kanë për detyrë jo vetëm të eliminojnë radikalet e lira, por edhe të mbajnë lëkurën të tonifikuar. Në fakt ato veprojnë edhe duke stabilizuar elastinën dhe kolagjenin dhe në këtë mënyrë parandalojnë shenjat e plakjes.

Përbërësit aktivë që rrjedhin nga rrushi janë gjithashtu veçanërisht të përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme. Merita është e polifenoleve që forcojnë kapilarët epidermalë duke përmirësuar kështu mikroqarkullimin lokal. Kjo është thelbësore në ditët më të ftohta dhe në ato që karakterizohen nga një ndryshim i vazhdueshëm i temperaturës.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, rrushi ka edhe virtyte detoksifikuese, jo vetëm për lëkurën, por për të gjithë trupin. Nuk është për t'u habitur që shumë ekspertë rekomandojnë ta përfshini atë në dietën tuaj, duke ngrënë lëkurën dhe farat, pikërisht sepse rrushi pastron trupin nga brenda për rreth 48 orë.

Rrushi dhe farat e tij, përbërësit aktivë të dobishëm për lëkurën

Nëse rrushi tashmë është shumë i pasur me substanca, farat janë edhe më shumë. Rrushi përmban shumë kripëra minerale si kalium, fosfor dhe hekur, por edhe vitamina, veçanërisht C, A dhe B1.

Megjithatë, fuqia e vërtetë kundër plakjes gjendet në farat. Ato përfshijnë shumë antioksidantë, si vitaminat C dhe E dhe beta-karoten, të cilat veprojnë duke  hequr të gjithë elementët e dëmshëm që mund të dëmtojnë epidermën.

Vaji i rëndësishëm i farave të rrushit merret nga farat, i cili përdoret gjerësisht në kozmetikë për shkak të vetive të tij. Ekstraktimi i ftohtë, për të ruajtur efektivitetin e tij, kryen një veprim përforcues pasi përmirëson rezultatet e kremrave të tjerë dhe ushqen në thellësi lëkurën më të thatë, si dhe rregullon sebumin për lëkurat më të shëndetshme.

Terapia e verës

Mënyra më e mirë për të shijuar plotësisht përfitimet e rrushit? Duke u zhytur në një vaskë me verë. Themeluesit e terapisë së verës ishin Mathilde Cathiard Thomas, vajza e pronarëve të vreshtave Chateau Smith Haut-Lafitte  dhe mjeku Joseph Vercauteren, i cili ka studiuar polifenolet që nga vitet 1990. 
Aspekti kurioz i këtij rituali është se trajtimet specifike korrespondojnë me çdo lloj rrushi: Carbernet dhe Merlot janë të përshtatshme për një pastrim shumë të thellë të lëkurës së fytyrës dhe trupit, prandaj përdoren për pastrime.

Rrushi Sauvignon dhe Chianti rekomandohen për lëkurën më të ndjeshme dhe të skuqur, sepse kanë veti qetësuese dhe relaksuese dhe gjenden gjithashtu në vajrat e trupit të përshtatshëm për masazh. Lambrusco është i pasur me minerale ndërsa Barolo, Barbaresco dhe Moscato ushqejnë thellësisht lëkurën.

Trajtim i përshtatshëm për të gjithë, terapia e verës gjithashtu stimulon mikroqarkullimin: rekomandohet veçanërisht kur ju duhet të shkrini yndyrat ose të luftoni celulitin sepse funksionon për mikroqarkullimin lokal.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor