Shendeti mendor 29 Shtator 2022

Keni vënë re që harroni shumë ose nuk mbani mend disa gjëra? Ja disa mënyra se si ta forconi kujtesën

Shendeti mendor

A duhet të përgatiteni për një provim të rëndësishëm, por keni frikë se keni probleme me kujtesën? Apo je një i rritur që me sa duket i harron gjërat herë pas here, qoftë ndonjë datë të rëndësishme, një udhëzim për të cilin keni tundur kokën si aprovim ose thjesht harroni se  ku e keni lënë telefonin për herë të fundit.

Të harrosh ndonjëherë nuk është një problem i madh dhe mund t'i ndodhë kujtdo.  Megjithatë, nëse rastet kur harroni janë të shpeshta,  ju mund të dëshironi të konsultoheni me mjekun tuaj, ndërkohë provoni këshillat e mëposhtme. 

Hani këto ushqime për trurin

Ashtu si trupi juaj ka nevojë për ushqim, edhe truri juaj ka nevojë për ushqim, në mënyrë që të qëndrojë i shëndetshëm dhe të funksionojë siç duhet. Ka plot ushqime natyrale për trurin,  të cilat duhet t'i përfshini në dietën tuaj të përditshme duke filluar nga sot. Disa shembuj janë vaj ulliri, arra, bajame të njomura, rrush të thatë, hurma dhe fruta të freskëta.
Ushqime të tjera që janë të shkëlqyera për shëndetin e trurit tuaj përfshijnë thjerrëzat, fasulet etj. Farat e qimnonit hapin kanalet e trurit tonë dhe piperi i zi rrit motorin përpunues të mendjes sonë.


Antioksidantë për të shmangur dëmtimin oksidativ

Truri ynë ka nevojë për oksigjen për të funksionuar mirë. Megjithatë, me konsumin e tij të lartë të oksigjenit dhe përmbajtjen e pasur me lipide, truri ynë është shumë i ndjeshëm ndaj stresit oksidativ. Kjo çon në një tepricë të radikaleve të lira në qelizat e trupit. Antioksidantët janë një zgjidhje e provuar për neutralizimin e radikaleve të lira dhe balancimin e gjendjes së mendjes tuaj. Frutat dhe perimet rozë dhe të kuqe, si shalqiri dhe domatet, janë të pasura me antioksidantë.

Çaj bimor për të relaksuar trurin tuaj

Kur trupi juaj nuk ka ujë të mjaftueshëm për të kryer funksionet e tij siç duhet, ju mund të ndiheni të dobët dhe të paqëndrueshëm. Pra truri juaj është "dehidratuar". Ekspertët rekomandojnë që pirja e çajit bimor mund të hidratojë trurin tonë dhe të rrisë forcën tonë mendore dhe kujtesën. 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor