Kujdesi per trupin 23 Shtator 2022

I keni të gjitha në kuzhinë, kombinimi i këtyre përbërësve është FANTASTIK për të qetësuar kruajtjet pas depilimit

Kujdesi per trupin

Një nga ankthet më të mëdha të femrave, mes shumë të tjerash, është edhe depilimi, sidomos kur diçka nuk shkon mirë gjatë depilimit. Irritimi, pikat e kuqe dhe qeskëzat me qelb që shfaqen fill, qimet e rritura nën lëkurë dhe ndjesia e djegies në zona të caktuara të trupit mund të krijojnë situata paniku tek shumë prej nesh, prandaj duhet të njihni trajtimet e duhura. Mos u shqetësoni është diçka që zgjidhet menjëherë, mjafton të aplikoni 3 përbërësit e mëposhtëm.

TRAJTIM ME UTHULL MOLLE, VAJ ULLIRI DHE KASTRAVEC: Në një enë shtoni 1 lugë gjelle uthull molle, 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe pure kastraveci. Përziejini bashkë dhe me ndihmën e një topi pambuku lyeni zonat ku keni më shumë djegie dhe acarim të lëkurës.

Uthulla e mollës ka me shumicë përbërës antibakterialë që reduktojnë inflamimin dhe skuqjen e lëkurës. Vaji i ullirit ka në përmbajtjen e tij vitaminë E dhe përbërës me veti antiinflamatore dhe antibakteriale që mbrojnë lëkurën dhe e hidratojnë atë. Përveç vitaminave dhe mineraleve, kastraveci përbëhet nga rreth 90% ujë çka e bën në një prej hidratuesve më të mirë të lëkurës, si dhe trajtimeve qetësuese më të mira për lëkurën e irrituar. 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor