Showbiz 7 Gusht 2022

Sa shitet makina e princeshë Dianës? Detaji që s’i kishte shkuar në mendje askujt

Showbiz


Në 25 vjetorin e vdekjes së Lady Diana, një nga makinat e saj del në ankand. Është ndoshta i vetmi Escort RS Turbo që Ford e ka lyer me të zezë.

Pak para 25 vjetorit të vdekjes së Zonjës D, shtëpia britanike e ankandeve Silverstone Auctions po nxjerr në ankand një Ford Escort RS të drejtuar nga Princesha e Uellsit .

Diana kishte një problem me Ford-s dhe kjo nuk ishte e vetmja makinë që ajo voziti. Princi Charles i kishte dhuruar asaj një Ford Escort 1.6 Ghia në maj 1981, i cili u hodh në ankand në korrik 2021. Për një kohë, Lady D ngiste një kabrio të kuqe, të cilën oficerët e saj të sigurisë thuhet se nuk e pëlqenin. Sipas Silverstone Auctions, Lady Diana pa dhe donte një Escort RS Turbo.

Ata e morën vesh në departamentin e marrëdhënieve me publikun e Fordit dhe donin të bënin diçka shtesë për ta bërë atë të dallohej. Sigurisht që princesha ka mbajtur një profil të ulët dhe ndryshimet janë mjaft delikate. Makina ishte e lyer me ngjyrë të zezë. “Të vdekshmit e thjeshtë” mund të blinin hatchback-un në çdo ngjyrë, me kusht që të ishte Diamond White.

Sipas Silverstone Auctions, ky është i vetmi RS Turbo Mk1 në këtë ngjyrë. Edhe pse burime të tjera flasin për tre Turbo RS të zinj . ‘Maska’ e zezë me pesë pjesë është gjithashtu e ndryshme nga versioni i prodhimit, i cili ka tre seksione të gjera. Në vend të vijave të gjera dekorative, modeli për familjen mbretërore ka një shirit të ngushtë dekorativ blu anash . Logot blu ‘RS’ dhe ‘Turbo’ në anët dhe derën e pasme janë të vetmet që tërheqin vëmendjen.

Motori Ford Escort RS prodhoi 132 kuaj fuqi me një superngarkues Garrett T3. Transmisioni manual me pesë shpejtësi transmeton lëvizjen përpara nëpërmjet një diferenciali me rrëshqitje të kufizuar. Fordi i shpejtë përshpejtoi nga zero në 100 km/h për 8.7 sekonda dhe kishte një shpejtësi maksimale prej 200 km/h.

Spoileri ishte i lyer në ngjyrën e trupit , me fenerët ndihmës dhe rrota RS 15 inç me goma 195/50 R 15 ishin gjithashtu pjesë e pajisjeve standarde, si dhe çatia , xhamat elektrike dhe sediljet sportive Recaro . Në ndarjen e dorezave kishte një radio për truprojën.

Fotot tregojnë Lady Diana në timonin e Escort RS Turbo të zi , në sediljen e pasme, djali i princit, William. Një oficer sigurie ishte gjithmonë në sediljen e pasagjerit . Eskorta u regjistrua më 23 gusht 1985 . Në maj 1988, makina u kthye në Ford me 10,880 kilometra në vetëm tre vjet .

Pas kësaj, gruaja e një menaxheri të Ford-it e përdori makinën për rreth tre vjet. Në shtator 1994, Escort me 19,200 km , ndërroi sërish duart dhe përfundimisht iu shit një koleksionisti të Ford RS. Sipas shtëpisë së ankandit, ajo ka vetëm 39,938 kilometra .

Pjesa tjetër e makinave të Zonjës D

Një fotografi nga një turne polo në qershor 1988 tregon Princeshën e Uellsit duke ngarë një Sierra Cosworth. Më vonë erdhi  një Mercedes SL , tani në Muzeun Mercedes-Benz, dhe një Audi i kaltër blu që u shit për 58,000 € në 2020.

Silverstone Auctions nuk jep zyrtarisht një vlerë të vlerësuar për Escort RS . Kur u pyet, një përfaqësues i shtëpisë së ankandeve tha se ” nuk do të habitej nëse makina shkonte mbi 100,000 £ ( rreth 120,000 € )”.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor