Ëmbëlsira 20 Korrik 2021

Ëmbëlsirë pa sheqer; E shpejtë dhe e shijshme

Ëmbëlsira

Brumë frola i thjeshtë


Përbërësit:
240 gr miell bajamesh
30 gr gjalp të shkrirë
një majë luge kafeje kripë
80 gr sheqer kokosi
një vezë
10 ml ekstrakt vanilje

Përgatitja:
Të gjithë përbërësit i bashkojmë në një enë për t’i punuar më pas me paisje elektrike por edhe me dorë. Formojmë një masë homogjene brumi jo të fortë, e mbështjellim me qese kuzhine dhe e lëmë të pushojë për të paktën një orë. Formën që duam t’i japim për t’a pjekur ose mbushje, nëse duam të përdorim, e keni ju në dorë, sipas dëshirës. I mjaftojnë 20 minuta pjekje në furrën e parangrohur në 180 gradë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor