Pjata kryesore 8 Qershor 2021

Krenaria e kuzhinës romane, ja si të përgatisni spaghetti Carbonara

Pjata kryesore

Spaghetti Carbonara

200 g djathë (50 g per person, 30 g pecorino dhe 20 g parmigiano)
2 vezë të plota edhe 4 të verdha
200 g pancete 
Piper i zi i bluar
500 g makarona spaghetti

????Kërcasinim pancetën derisa të bëhet krokante.
????Ziejmë makaronat sipas udhëzimit në paketim.
????Rrahim në tas vezët, djathrat dhe piperin e zi.
????Kullojmë makaronat nga uji duke lënë vetëm pak në fund, i ftohim pak duke i përzier me pirun dhe shtojmë pancetën e kërcanisur edhe kremin e vezëve. I përziejmë derisa të krijohet kremi dhe i shijojmë të nxehta me shumë piper të zi të bluar në çast.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor