Pjata kryesore 3 Maj 2021

Penne me domate

Pjata kryesore

Përbërësit: 200 g pasta penne, 1 spec djegës, 1 hudhër, 4 domate të thata, 300 g tul domate, borzilok, sheqer, galetë, hudhër e thatë, trumzeë, kripë, piper dhe vaj ulliri.

Përgatitja: Vendosim një tigan me pak vaj ulliri dhe kaurdisim hudhrën e shtypur dhe specin djegës, shtojmë domatet e grira të thatat dhe të freskëtat, shtojmë kripë, piper dhe pak sheqer. Shtojmë pak ujë nga zierja e makaronave dhe më pas makaronat e ziera sipas udhëzimeve në paketim. Shtojmë brozilok dhe ndërsa ato marrin shijen e domateve dhe borzilokun në tigan kaurdisim pak galetë me hudhër të thatë dhe trumzë, ia hedhim sipër makaronave kur t’i shërbejmë në pjatë me borzilok dhe vaj ulliri të freskët.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Revista Living - LivingTV (@living_albania)

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor