Kujdesi per fytyren 26 Mars 2021

Harxhoni shumë dhe prapë nuk gjeni kremin pudër të duhur, ja ku po gaboni

Kujdesi per fytyren

Gjetja e fondatinës ideale për lëkurën tuaj, mund të jetë më e vështirë nga se keni menduar? Nuk duhet të shqetësoheni vetëm për tonalitetin, por edhe për përmbajtjen, teksturën dhe ndjesinë që ju lë në lëkurë pas aplikimit. Shumë vajza blejnë fondatinën e gabuar që jo vetëm nuk u përshtatet me ngjyrën e lëkurës, por edhe me llojin e kësaj të fundit. Më poshtë Living do të rendisë 5 truket si të kuptoni nëse po lyehni me kremin e duhur.
Ngjyra
Testi i provës së ngjyrës nuk bëhet as në zonën e faqeve as në ball e as në dorë, por në pjesën e qafës ! Mos u mundoni të merrni një ngjyrë më të errët nga lëkura juaj me shpresën se do të mbulpojë defektet pasi do të dukeni sikur keni vënë një maskë.
Shfaqja e puçrave
Fondatinat që në përbërje kanë shumë kimikate mund të shkaktojnë puçrra e irritim të lëkurës. Ju nuk keni si t’i njihini të gjitha kimikatet që gjenden në një shishe makeup-i, kjo sepse edhe fletat udhëzuese nuk janë shumë të detajuara, por ajo që duhet të bëni është të blini fondatina me bazë minerale nëse shihni që keni fytyrë të ndjeshme.
Nëse kremi pudër ju shkrin
Kjo është një tjetër shenjë që ju tregon se po lyehni me kremin e gabuar ! Fytyra juaj është e yndyrshme , ndaj duhet të përdorni fondatinat që janë kompakte dhe jo të lëngshme. Kjo lloj fytyre pranon dhe fondatinat mat e pa shkëlqim.
Nxjerrja në pah e vijave e rrudhave të lehta të fytyrës
Nëse fytyra juaj duket e thatë dhe jo e njëtrajtshme, sërisht po gaboni me formulën e fondatinës. Ajo që ju duhet është një krem pudër i lëngshëm dhe njëkohësisht të jetë hidratues. Burimi: WomensHealth
Poret tuaja duket të mëdha
Ky është një problem i shumë vajzave e zgjidhja është aplikimi iprimer-it përpara kremit pudër.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor