Tendencat e fundit te modes 7 Dhjetor 2020

Kush tha që çizmet e gomës vishen vetëm në shi? Trendi i vitit 2021 që mund ta “përqafoni” të gjithë

Tendencat e fundit te modes

Modele të konsideruara prej kohësh të përshtatshme vetëm për në fshat ose për ditë me shi, sot çizmet prej gome (në versionin couture) janë protagonistë në pasarelat e Vjeshtë / Dimër 20-21. Nga Prada te Bottega Veneta, emrat e mëdhenj të modës kanë rikrijuar çizmen klasike të gomës duke shtuar ngjyrat ose takat e mëdha si ushtarakët. E përsosur për të ruajtur pamjen dhe për të mbajtur këmbët të thata,  këto çizme gjithashtu kanë pushtuar garderobën e personave të njohur si Chiara Ferragni dhe  këngëtares Emma Marrone.

Historia e çizmeve të shiut:

Çizmet prej gome kanë një histori të gjatë që i ka rrënjët në fisnikërinë angleze: më të famshmet u shpikën nga Duka i Ëellington për të lëvizur me më shumë shkathtësi në baltë. Modeli që mban emrin e tij u bë aq i famshëm sa edhe sot, në angli, çizmet prej gome zakonisht quhen "Ëellies". Anglia, një nga vendet më të lagështa, i ka dashur gjithmonë: të shumta anë fotografitë e Dianës dhe Carlos me çizme të larta dhe xhaketënshiu , kohët e fundit përsëri në modë, ndërsa shëtisnin në fshat, kopjuar vite më vonë nga Ëilliam dhe Kate dhe Harry dhe Meghan. Çizmet e shiut janë pjesë e veshjes së Mbretëreshës Elizabetë kur ndodhen jashtë: fundi me pala, shalli dhe çizmet e larta (mundësisht Hunter) janë elementët që përbëjnë "pamjen mbretërore".

Sot mund t’i kombinoni ndryshe, hidhini një sy:

 

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor