Guide per shendetin 8 Nëntor 2020

Jo çajra dhe vitamina por këtë ushqim duhet ta hani gjithmonë nëse doni të mbroheni nga virozat

Guide per shendetin

Kur vjen dimri, dhe para pandemisë gjithmonë kemi kërkuar për receta të shumta çajrash në mënyrë për të luftuar virozat e ndryshme. Por kohët e fundit mjekët kanë dhënë një tjetër opinion për sa i përket mbrojtjes dhe kjo gjë nuk vjen vetëm nga pijet apo frutat.

Produktet e fermentuara si kosi, me proteina dhe vitaminë D në përbërjen e tyre mund të ndihmojnë për të luftuar virozat. Por gjithashtu, shumë në ndihmë ju vijnë edhe turshitë, thonë mjekët. Turshitë janë miqtë më të mirë kur jeni sëmurë. Forcojnë sistemin imunitar, por ushqejnë edhe zorrët me baktere të mira.

Të gjitha variantet e tyre, duke filluar që nga specat, domatet, karotat apo lakrat. Çdo lloj ushqimi shoqërojeni me turshi për të rritur imunitetin.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor