Guide per shendetin 13 Tetor 2020

6 ushqimet që forcojnë natyralisht sistemin tuaj imunitar gjatë dimrit

Guide per shendetin

Sipas OBSH, më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të kontaminuar. Sipas raporteve të tjera, ka aq shumë viruse të ndryshme sa ka yje në qiell. Për të mbajtur trupat tanë të mos sëmuren, zgjidhja më e mirë është të forcojmë imunitetin tonë. Fatmirësisht, është në të vërtetë e lehtë për tu arritur me anë të këtyre ushqimeve:

Bajamet: Përveç një grusht bajamesh që kanë të njëjtën vlerë kalciumi me 1/4 filxhan qumësht, këto lëndë ushqyese të mrekullueshme mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj në formë. Sipas studiuesve, bajamet rrisin sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve. Të larta në vitaminë E dhe fibra, ato gjithashtu mund të mbajnë sheqerin në gjak të kontrolluar.

Farat e lulediellit: mund të jenë shpëtimtari juaj kur bëhet fjalë për imunitetin. Ato zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike si Alzheimeri, mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe gjithashtu parandalojnë sëmundjen.

Kivi: Me vitaminën C, vitaminën K dhe vitaminën E, kivit mund të ndihmojnë me astmën dhe të forcojnë sistemin imunitar. Ato gjithashtu mund të parandalojnë gjendje si ftohja e zakonshme dhe gripi. Për më tepër, kivit mund të ndihmojnë në tretje dhe të shërbejnë si mbrojtje kundër humbjes së shikimit.

Xhinxher: Kjo erëz lehtësisht e disponueshme bën mrekulli për trupin tuaj. Ul kolesterolin, lehtëson dhimbjen e periodave dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet në përgjithësi.

Spinaqi: Nuk është mister që spinaqi është i mirë për shëndetin tuaj, por me sa duket, është gjithashtu i mirë për imunitetin tuaj. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit i cili është i nevojshëm për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

Mandarinat dhe frutat të pasura me vitaminë C: Sipas një raporti, vitamina C mund t’i japë sistemit tuaj imunitar një nxitje në 20 mënyra! Ajo mund të mbajë qelizat e bardha të gjakut të shëndetshme, të vrasë qelizat e padëshiruara ose të këqija dhe të rrisë prodhimin e antitrupave.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor