Aktualitet 16 Shtator 2020

Pas lëkundjeve të së dielës në Lezhë sërish tërmet, a duhet të jemi të frikësuar? Flasin ekspertët

Aktualitet

Një tërmet me magnitudë 3.1 i shkallë Rihter ka goditur Shqipërinë ditën e sotme. Mësohet se e epiqendra ka qenë 8 km larg të verilindje të qytetit të Lezhës. Deri tani nuk raportohet për dëme materiale. Kujtojmë se dhe të dielën një tjetër lëkundje e fortë tërmeti shkundi Lezhën.

Sipas ekspertëve, lëkundjet e tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit do të vazhdojnë të ndjehen për disa muaj, ndaj nuk ka vend për panik.Më 26 nëntor, Shqipëria u godit nga një tërmet 9 ballë i shkallës Rihter, i cili u mori jetën 51 personave dhe dëmtoi qindra shtëpi, duke shkaktuar një dëm të konsiderueshëm ekonomik.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor