Ëmbëlsira 7 Gusht 2020

Kek me shumë fruta dhe pak sheqer

Ëmbëlsira

Nga Linda Fishta

Ky eshte nga ato kekët pa vaj, pa gjalpë, me shumë fruta e pak sheqer dhe qe përgatitet shumë shpejt.

Na duhen për nje tavë me diameter 28 cm:
4 veze
6 luge sheqer (ose me shumë po e deshet te ëmbël)
1 gotë kos (250 g)
50 g niseshte
250 g miell (ose 220 miell + 30 g miell kokosi)
1 bustinë sodë për ëmbëlsira ( 15 g)
1 kg mollë te qëruara e te prera në kubike.
Lekure limoni e grirë me rende


Ndezim furrën në 180 gradë C
Në një tas rrahim vezët me sheqerin me rrahësen elektrike për 4-5 min. 
Shtojmë kosin dhe e rrahim per 1 minuta akoma, lekuren e linonit
Shtojmë miellin, niseshten e soden me site dhe i përziejmë akoma dhe 1 minut .Shtojme mollët dhe i pëerziejmë me lugë druri.
Hedhim brumin në tavë të lyer me gjalpë e miell dhe e pjekim per 40 minuta afersisht ose derisa kur te bejme proven me kruajtese dhembesh ajo te dale e pastër.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor