Pjata kryesore 30 Korrik 2020

Burani me presh në dy minuta

Pjata kryesore

Burania me presh është një zgjedhje e mirë për një vakt të plotë, të ngrohtë dhe të shijshëm që mbledh gjithë familjen. Shihni videon:

Përbërësit:

700 g presh

500 g mish i grirë

100 g oriz

1 lugë salcë

4 vezë

Vaj ulliri

Kripë

Piper

500 ml ujë

Pastrojmë dhe presim preshtë në copa të vogla, i kaurdisim në tigan me pak vaj ulliri dhe kripë që të ulin volumin, shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë skuqjen, rregullojmë shijen me piper të zi dhe salcë. Shtojmë orizin, ujin dhe e vendosim në tavë baltë, e pjekim në furrë të parangrohur më parë me 180 gradë për 30 minuta, pastaj e nxjerrim hapim me lugë disa gropa të vogla dhe shtojmë vezët, e pjekim edhe disa minuta në varësi të shijes për vezët.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor