Ëmbëlsira 27 Korrik 2020

Keni bërë ndonjëherë brownie për dy minuta?

Ëmbëlsira

Brownie është një nga ëmbëlsirat më të dashura që jemi mësuar ta shijojmë zakonisht në pastiçeri ose në restorant pas një vakti, por që është shumë e shijshme e gatuar edhe në shtëpi. Shihni videorecetën:

Përbërësit:

200 g gjalpë

100 g kakao

200 g sheqer kaf

4 vezë

150 g miell

1 fryrës me vanilje

Kripë

Rrahim në tas vezët me sheqerin, shtojmë kripën dhe gjalpin e tretur. E përziejmë mirë dhe shtojmë miellin, fryrësin dhe kakaon të situra. E përziejmë mirë me spatul kuzhine nga lart poshtë dhe e shtrojmë në tavë të lyer me gjalpë. E pjekim në furrë të para ngrohur më parë me 200 gradë për 20 minuta.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor