Guide per shendetin 3 Korrik 2020

Lëkura juaj ju tregon se çfarë sëmundjesh mund të keni; Mos i injoroni asnjëherë këto irritime

Guide per shendetin

Sëmundjet si psoriazis, ekzema dhe rosacea nuk janë vetëm probleme të lëkurës. Ato mund të ndikojnë në rrezikun tuaj për sëmundje të tjera.

Kushtet e lëkurës mund të lidhen me çështje të tjera shëndetësore që mund t'ju habisin. Kjo është arsyeja pse mjekët mund të shohin shenja të sëmundjes të shkruara në fytyrën tuaj. Ja çfarë mund të zbulojë lëkura juaj për shëndetin tuaj.

Ekzema: Lidhur me depresionin dhe ankthin

Pikat e thata, të irrituar dhe të kuqe të kësaj gjendje mund të shfaqen në zona si qafa ose bërrylat e brendshme. Është jashtëzakonisht e zakonshme - më shumë se 30 milion amerikanë kanë ekzemë - dhe ndërsa ajo më së pari shfaqet tek fëmijët, të rriturit gjithashtu mund ta zhvillojnë atë. Shumë pacientë ndihen sikur janë në gjendje të keqe ose kanë çrregullim depresive të mëdha.

Psoriasis: E lidhur me sëmundjen e zemrës

Kjo sëmundje autoimune shkakton arna të ngritura, të ashpra, me luspa në lëkurën tuaj, sipas Fondacionit Kombëtar të Psoriasis. Ai gjithashtu mund të lidhet me disa çështje serioze shëndetësore. Fondacioni tregon se njerëzit me një formë të rëndë të psoriasis kanë 58 përqind më shumë të ngjarë të kenë një sëmundje zemre dhe 43% më shumë të ngjarë të kenë goditje në tru.

Rosacea: Mund të jetë e lidhur me Alzheimer

Nga 16 milion amerikanë me rosacea - një gjendje e shënuar me skuqje të lëkurës dhe irritim- shumica nuk po marrin trajtim sepse nuk e dinë se e kanë atë, sipas Shoqatës Kombëtare Rosacea. Studimet kanë treguar se nëse keni rosacea - veçanërisht nëse jeni mbi 60 vjeç, duhet të ndiqeni tek mjeku sepse kjo sëmundje është e lidhur shpesh me Alzheimer.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor