Menu pranvere 29 Maj 2020

Supë krem karote me lakër kale kërce

Menu pranvere

Përbërësit:

• 400 g karota

• 1 qepë

• 2 thelpinj hudhër

• 50 g gjalpë

• kripë, piper

• 10 g lakër kale

• vaj ulliri

Përgatitja:

Ndezim furrën në temperaturën 180 gradë. Pasi i qërojmë karotat dhe qepët, i presim hollë dhe i hedhim në një tenxhere me pak gjalpë dhe hudhër. I tiganisim për rreth 10 minuta dhe shtojmë ujë (ose lëng perimesh), derisa karotat të mbulohen plotësisht. Më pas, i lëmë të ziejnë në zjarr të mesëm për rreth 30 minuta. Pasi të kenë zier, hedhim pak kripë, piper dhe e kalojmë sasinë në blender.

Për ta bërë kërce lakrën kale është shumë e thjeshtë. Si fillim i marinojmë gjethet e saj me vaj, kripë dhe piper. Pasi shtrojmë në tavë letër furre, vendosim gjethet dhe i pjekim për 5 minuta.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor