Pjata kryesore 23 Prill 2020

Patate të pjekura me brokoli; Një shoqërues i shkëlqyer për të gjitha llojet e mishit

Pjata kryesore

1 kg patate

500 gr brokoli

300 ml ajkë për gatim

50 gr parmezan

kripë dhe piper i zi

Patet e paqëruara ziejini, ftohini e qëroni. Brokolin kalojeni në ujë të valë me kripë e pastaj kullojeni. Patatet e qëruara e të prera renditini në tepsinë e lyer me yndyrë e sipër tyre rendisni brokolin. Kriposini, piperosini e pastaj shtojani ajkën për gatim. Sipër ajkës hidhni parmezanin e grirë në rende. Patatet e përgatitura kështu piqen në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30 minuta.

Burimi: me shije

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor