Pastrimi 9 Janar 2020

Njollat e bojës, manikyrit, barit, yndyrës etj, mund t’i hiqni sa hap e mbyll sytë në këto mënyra

Pastrimi

Ndonjëherë na ndodh që të bëjmë pis veshjet tona të preferuara! Dhe zakonisht, kur nuk kemi kohë apo njohuri për të hequr këto njolla i çojmë në pastrim kimik.  Por ka disa truke që do t'ju ndihmojnë të hiqni qafe këto njolla të bezdisshme në shtëpitë tuaja:

-Është e lehtë të hiqni një njollë boje nga një stilolaps i thyer ose ndoshta disa zhgarravina të bëra nga fëmijët në këmishën tuaj të preferuar. Thjesht përdorni pak qumësht nga frigoriferi dhe shikojeni që do të zbehet. Qumështi në të vërtetë e shpërndan bojën.

Si ta bëni atë:

Hidhni pak qumësht në një tas dhe vendosni zonën e bërë me njollë brenda. Lëreni për 15 deri në 30 minuta të ziejë.

Përdorni një furçë dhëmbësh për të fërkuar njollën tërësisht dhe më pas shpëlajeni me ujë.

-Njollat e yndyrës janë goxha të qëndrueshme. Zgjidhja për të hequr qafe ato mund të gjendet në një përbërës të thjeshtë: kripa

Si ta bëni atë:

Hidhni një sasi të vogël kripe në të dhe lëreni për pak kohë.

Fërkojeni. Kripa do të ketë përthithur vajin.

-Njollat e tonit apo tualetit përqark këmishës: Rrobat tona njollosen nga vajrat e trupit tonë  ose nga tualetet që përdorim. Disa pika  shampo mund ta fshijnë këto njolla në sekondë.

Si ta bëni atë:

Derdhni disa pika të shampon dhe fërkoni zonën me njolla. Nëse keni një shampo të dizajnuar për flokë me yndyrë, kjo do të ishte opsioni juaj më i mirë.

Lëreni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni plotësisht me ujë.

- nuk ka nevojë të nervozoheni sa herë që fëmijët tuaj shkojnë jashtë për të luajtur futboll. Njollat e barërave mund të hiqen me një produkt që të gjithë kemi në shtëpi: pastë dhëmbësh.

Si ta bëni atë:

Aplikoni një sasi të vogël paste dhëmbësh të bardhë - është e rëndësishme të mos përdorni ato xhel - në vend dhe ta lini atë për një moment.

Lagni një furçë dhëmbësh në një gotë ujë dhe fshini njollën. Më pas, thjesht lani rrobat ashtu siç do të bëni zakonisht.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor